Licznik odwiedzin

środa, 15 grudnia 2010

Co Knurów ma wspólnego z Wielką Brytanią?

Mimo faktu, że historia Knurowa jest ściśle powiązana z Prusami, można też zauważyć pewne wpływy angielskie. Oto niektóre przykłady:
  • BP, wcześniej British PetroleumBPAmoco, jest brytyjskim przedsiębiorstwem naftowym założonym na początku XX wieku.

  • Hipermarket TESCO (największa brytyjska sieć hipermarketów).
  • Coraz więcej Knurowian chętnie korzysta z kursów języka angielskiego, ponieważ wiele knurowskich firm rozszerza swoją działalność poza granice naszego kraju.
  • Lubiących szalone zakupy z pewnością ucieszy duża ilość sklepów z używaną odzieżą, tzw. SECOND-HAND'ów.


Co Knurów ma wspólnego z Francją?

Oto niektóre przykłady wpływów kultury, historii i obyczajów francuskich jakie możemy zauważyć w Knurowie:

  • W 1986 roku chór Schola Cantorum zdobył III miejsce w kategorii chórów kameralnych na XV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Tours.
  • Supermarkety Intermarché i Bricomarché i Carrefour.



  • Jeden z pierwszych właścicieli Knurowa - Adam Goszycki ufondował Knurowianom dzwon do kościoła św. Wawrzyńca, który został specjalnie sprowadzony z Lotaryngii. 
  • Knurów jest reprezentowany przez jedną z najlepszych na Śląsku grupę MAŻORETEK. (Mażoretki – wyraz zapożyczony z jęz. francuskiego (majorette), oznaczający młode dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji.)     








                                                                  

SPORT I REKREACJA


Najstarszym klubem sportowym w mieście jest Concordia Knurów. W sezonach 1986/1987 oraz 1987/1988 rozgrywali mecze barażowe o wejście do I ligi. Obecnie Concordia występuje w IV lidze. Najbardziej znanym i utytuowanym wychowankiem klubu jest Jerzy Dudek, który dwukrotnie grał w Mistrzostwach Świata oraz wygrał Ligę Mistrzów.
Concordia Knurów prowadzi również sekcję boksu i tenisa stołowego. Pięściarze to wielokrotni medaliści drużynowych mistrzostw Polski, a ich największym sukcesem był tytuł mistrzowski wywalczony w 1996 roku. Wychowankowie, Zygmunt Gosiewski i Józef Gilewski, byli wielokrotnymi uczestnikami mistrzostw Europy oraz Świata.
Sportami siłowymi zajmuje się Uczniowski Klub Sportowy Eugen, którego szkoleniowcem jest Eugeniusz Mehlich – mistrz Świata i Europy w wyciskaniu sztangi leżąc. Miłośników biegania zrzesza Amatorskim Klubie Biegacza "Sokół". W mieście działa również organizacja TKKF Szczygłowice prowadząca sekcję narciarstwa, żeglarstwa oraz siatkówki. Siatkarze TKKF występują w IV lidze piłki siatkowej mężczyzn. Do najmłodszych klubów sportowych należy Olimp Szczygłowice oraz Upos Komart Knurów.
Wizytówką miasta jest Oddział Miejski WOPR, istniejący od 1978 roku. Knurowscy ratownicy wodni to 8-krotni drużynowi Mistrzowie Śląska.

Najważniejsze obiekty sportowe:
  • Kompleks Stadionów Miejskich
  • Hala Widowiskowo-Sportowa
  • Pływalnia kryta aquaRelax
  • Basen kąpielowy otwarty "Leśne Zacisze"

Pływalnia kryta aquaRelax

SYMBOLE MIASTA

 HERB


Obecny herb używany jest od października 1990 roku. Podzielony jest na trzy pola herbowe. W górnym pasie przedstawia on orła na czerwonym tle. Poniżej w polu heraldycznie prawym w polu białym widnieją czarne zabudowania kopalni z białymi oknami i czerwonymi dachami, w tym nadszybie i dwa kominy, z których uchodzi czarny dym. W polu heraldycznie lewym przedstawiono na błękitnym tle skrzyżowane narzędzia rolnicze: grabie i kosę barwy złotej, po bokach dwie złote gwiazdy sześcioramienne, na dole między skrzyżowanymi narzędziami umieszczono złoty krzyż.

FLAGA


Wzór flagi ustanowiono w 1995 roku uchwałą Rady Miasta, a jej autorem jest Roman Buchta. Wielkość płatu flagi została ustalona według proporcji 8:5 w stosunku boków dłuższego do krótszego. Na fladze umieszczono sześć barw: biało-czerwone – symbol polskości, żółto-niebieskie – symbol górnośląskości, zielono-czarne – symbol tradycji górniczych.

HYMN

"Piosenka o moim mieście" ( kliknij by odsłuchać) to swoisty hymn Knurowa. Autorami słów są Stefania Grzegorzyca i Henryk Piątek, a muzykę napisała Gertruda Spadek.


                                                                  
 Piosenka o moim mieście

Nie ma cyprysów ani palm
I nie ma roześmianych plaży
Ale króluje młodość i gwar
Pod niebem naszych marzeń

Bo tym marzeniem jest nasze miasto
Rodzinne moje ukochane
Knurów to radość i młodość dni
Knurów to nasze sny

Powstaje nowych domów sto
Radosnych, pięknych, kolorowych
Z bogactw tutejszych, podziemnych dróg
Rozkwita gród nasz młody

Naszym marzeniem jest nasze miasto
Rodzinne, moje ukochane
Knurów to radość i młodość dni
Knurów to właśnie my





O historii słów kilka...

  • Początki Knurowa sięgają wczesnego średniowiecza. Po raz pierwszy odnotowano istnienie Knurowa w dokumencie "Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego" ("Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis"). Oficjalnie przyjmuje się, że dokument ten pochodzi z około 1305 roku i ta data traktowana jest jako cezura dla Knurowa.
  • Na przestrzeni wieków losy Knurowa toczyły się podobnie jak całego Górnego Śląska, który przechodząc z rąk do rąk ostatecznie po wojnach śląskich znalazł się w granicach Królestwa Pruskiego. Jednym z najstarszych obiektów zachowanych z tego okresu jest XVI-wieczny drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca (znajdujący się obecnie w Chorzowie).
  • Bogate złoża węgla, przede wszystkim węgla koksującego, przyczyniły się do zbudowania koksowni i kopalni. .Pierwszych wierceń na terenie Knurowa dokonano już w 1880 roku. Drążenie szybów rozpoczęto w 1903 roku, a już rok później w 1904 roku pierwszy szyb był gotowy, który nazwano "Von Velsen". Nazwa ta pochodzi od nazwiska pierwszego kierownika kopalni. Gwałtowny rozwój przemysłu został zahamowany w związku z wybuchem pierwszej wojny światowej.
  • Uruchomiono w 1908 roku pierwszą linie kolejową.
  • Agresja hitlerowska rozpoczęła się w piątek 1 września 1939 roku o godz. 5.00, kiedy to oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską od strony Szywałdu i zajęły Knurów broniony przez byłych powstańców śląskich. 

Gdzie leży Knurów?




Gdzie leży Knurów?
 

 
Knurów leży w południowej części Polski, w województwie śląskim, w południowych granicach powiatu gliwickiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego. Położenie miasta w regionie jest korzystne ze względu na bliskie sąsiedztwo z Gliwicami (odległe o 9 km) oraz Rybnikiem (odległy o 20 km). Miasto należy do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Graniczy z pięcioma gminami: od północy z miastem Gliwice, od wschodu – z gminami Gierałtowice  i Ornontowice, od południowego wschodu i południa z miastem i gminą Czerwionka-Leszczyny, od zachodu – z gminą Pilchowice.


Dużym atutem miejscowości jest dostęp do dwóch autostrad: A-1 i A-4.